Müzik Ve Sağlık

Eski Türklerde de hekimlerin müzik bilgisine sahip olmasının çok önem taşıdığı biliniyormuş.

Apollon, kaygıların hafifletilmesi; Pisagor öfke kontrolü, umut aşılama; Homeros kanama problemleri, Gallen böcek ısırmaları gibi konularda müziği kullanmış.

Beş sesli müzik tabiatın kendisinde ve insanın doğasında olan müzik olarak görülüyor.

Pentatonik müzik İslam öncesi Türk müziğinin temeli olmasına rağmen bugün Anadolu’da çoğunlukla unutulmuş durumda. Şimdilerde ise önemli etkisiyle birlikte yeniden gündeme geliyor. Kökeni Orta Asya olarak görülen pentatonik müzik, bugün dünyada doğudan batıya birçok ülkede ilkokuldan itibaren müfredatta yer alıyor, fakat ülkemizde yeterince tanınmıyor. Dünya müziğinde ve insan doğasında önemli bir yeri olan beş sesli dizinin etkilerini düşünürsek, onu yeniden fark etmemiz ve hem müzik eğitim programlarında hem de hayatımızda beş sesli müziğe yer açmamızda fayda var.

Doğa ve beş sesli dizilim deneyi videosu:

https://youtu.be/ne6tB2KiZuk

https://youtu.be/d-diB65scQU 

Kaynak:

Müzik Terapi nedir? Müziğin sağlık üzerindeki etkileri

***

İndigo Dergisinin yukarıdaki yazısının beni en çok ilgilendiren kısmı, sadece dinleyicisi olduğum müziğin, okullarda  yazıdaki bahsedildiği haliyle yer almasıdır. Bir hekim olarak sadece eğitimcilerin değil sağlıkçıların da bu konuyla ilgilenmesinin önemli ve gerekli olduğuna inanmaktayım. Yazıda ” Eski Türklerde de hekimlerin müzik bilgisine sahip olmasının çok önem taşıdığı bilinmekte” denmekte. Ancak uzun yıllar unutulmuş gibi gözükmekte. Günümüzde müzikle ilgilenen hekimler, hatta tedavilerinde müziği kullanan hekimler de var ancak sayıları çok az. Özellikle eğitimi zor olan Tıp Fakültelerinde derslere müziğin de eklenmesi çok önemli. Bunu istememdeki  öncelikli amacım;  yoğun eğitim programlarında tıp öğrencilerine bir nebze nefes aldırmak. Sonrasında ise bu yolla, terapide yaratıcı çalışmalara imza atılması ve bize verilen bu güzel mucizenin, kendi mesleğimizde uygulanmasını sağlamak olmasıdır. Edirne’ye gidenler Edirne Darüşşifasın’da “Müzikle Tedavi”yi bilirler. https://turkcetarih.com/edirne-darussifasinda-muzikle-tedavi/ Görüldüğü gibi tarihimizde örnekleri olmuştur.

Müziğin ne derece etkili olduğunu bilenler bu durumu farklı şekillerde de  kullanmaktadırlar. ” Subliminal mesaj  (Bilinçaltı mesajı )olarak,  özellikle  marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi , ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir..” Müzik, terapi için kullanılıyorsa, bu konuda ihtisaslaşmış kişilerin arasında özellikle hekimlerin  de olması ve  bu yöntemi  uygulaması ihtiyaçtır diye düşünmekteyim…

Yazmak; öğrenmeye devam etmenin en etkili yollarından aynı zamanda. Bunu; yazdığım konuyu, kafamdaki düşünceler doğrultusunda araştırırken öğrendiklerim nedeniyle belirtme gereğini duydum. Öyle de güzel denk geldi ki:

https://www.haberturk.com/hastaneler-icin-hazirlanan-cdlerin-icerigi-belli-oldu-1901289

Sağlık Bakanlığının  sağlıkta şiddet nedeniyle hastanelerde çalınmasını önerdiği müziklerin içinde dinlediğim  müziklerden de yer alması,  siteme müzik bölümünü niçin eklediğimi  daha da netleştirmiş oldu. Sağlık personeli olarak beni rahatlatan ve iyi gelen müzikleri  dinlemek bana iyi geliyor. Müzik sağlık için faydalı.  Bizim mesleğimizde sanat  mutlaka olmalı en azından hobi olarak ilgilenilmeli. Bizler sağlığımızı korumalıyız ki mesleğimizin gereklerini düzgün olarak yerine getirelim; özellikle bu günün toplumsal sağlığının şartlarında.

Bu haber beni çok mutlu etti. Tabii ki bunu sadece ben düşünmüyorum  ne de olsa aklın yolu bir…

Penceremden İnciler

Yayınlayan

“Müzik Ve Sağlık” üzerine 2 yorum

    1. Mehmet Ali Bey çok teşekkür ederim.Takip ederseniz mutlu olurum. Sizin de katkılarınızı beklerim. Mesela meslek yaşamınızda sizi etkileyen bir anınızı yazarsanız sevinirim. İnsanlara bir hekim olarak özellikle de en zor branşın hekimi olarak aktarabileceğiniz çok birikiminiz vardır eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir