İçli Köfte

Mutfak festivalimiz farklı yörelere ait yemek atölyeleriyle devam ediyor! Sıradaki yemeğimiz içli köfte.

İlk kez Arap mutfağında ortaya çıkan içli köfte ülkemiz kültüründe de yer almış. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin mutfaklarında boy göstermiş ve tüm ülkemize yayılmış. Bakınız: https://tr.m.wikipedia.org/

Dışı için kullandığım malzemeler:

İnce bulgur, irmik, biraz un, yumurta, biber salçası, kaya tuzu, kırmızıbiber, karabiber.

Hepsini yoğurdum. Küçük parçalar halinde alıp yuvarladım ve avuç içi büyüklüğünde açtım. Bu arada bir bardaktaki sudan yardım aldım. Ara ara ıslatmak gerekti.

İçi için kullandığım malzemeler:

Soğan, kıyma, ceviz, kaya tuzu, karabiber, kırmızıbiber, biber salçası, maydanoz.

Soğanı ve kıymayı kavurduktan sonra diğerlerini de ekledim. Malzeme soğuduktan sonra yukarıda yazdığım şekilde içi koyup kapattım. İki avucumla şekil verdim. Bir iki denemeden sonra oluyor.

Internetteki tariflerde verilen ölçüleri orantılı olacak şekilde azalttım.

Daha önce bir kez yapmıştım. O zaman yarısını haşlamış diğer yarısını da buzdolabında bir kaç gün beklettikten sonra kızartmıştım. Mersin’deki komşum fazla yaptığında derin dondurucuya koyduğunu söylemişti.

İçli köftenin üç dört adedi bir öğün yerine geçiyor; yani benim için öyle. Her ne kadar ölçüleri azaltsam da; yine de miktar fazla oldu. Derin dondurucu fikri güzel. Bunu deneyeceğim.

Bu arada kızartma çok yağ çekmiyor. Haşlanmış olandan daha güzel oldu. Bu damak zevkine göre değişebilir.

Üç günlük festivalimizin son gününe geldik 🙂 Bu süre içinde farklı yörelere ait yemekler hakkında bilgi edindik. Topan, şehriye çorba ve içli köfte yaptık. Beslenmenin eğitime olan katkısını da inceledik; bölme ve çıkartma işlemlerini uygulamalı olarak yaptık. Ruhları da beslemeyi unutmadık; tadımları müzikler eşliğinde yaptık. Umarım keyif almışsınızdır. Benim için çok yaratıcı oldu.

Festivaldeki tüm katılımcılara ve atölyesinde uygulayan katılımcılara çok teşekkür ederim. Hepinize afiyet olsun.

Bu sefer, “Evlerinin Önü Bulgur Kazanı” Türküsünü seçtim. Keyifli dinlemeler.

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir