Kurbağa Zimbo

Yazmanın  atölyesi mi olur, diye  düşünürken,  instagramdan  bir atölye (yaratici_atolye’nin ) çocuk kitapları yazma festivaline denk geldim.  Fiyatı da epey uygun olunca deneyimlemek  ve  aynı işi yapanlarla iletişim içinde olmanın güzelliğini de  yaşamak istedim. Bu minik çalışma 3-7 Mayıs arasında ve halen devam ediyor… Yazılanlar eleştirilmiyor; sadece verilen zamanda yazmamız  isteniyor. Her güne ait adımlar var. Tüm öyküleri okuyor ve gruptan öneri ve yorumlarımızı yazıyoruz. Eğitim kısmı çok olmayan ; sadece yazmaya motive eden ve seksen yazma gönüllüsü ile yapılan bir çalışma…  Elbette buradan da almam gerekenler olacaktır…

Atölyeyi düzenleyen Sevgi Hanıma  bu düşüncelerimi ilettiğimde; bana “yazmak için yetenek ilk başta gelir, fakat yeteneği eğitimle çiçek açar hale getirmek daha da zevkli oluyor” dedi.   Onun bu sözünü sevdim.  Yaratıcı Atölyeye ve bu çalışmaya katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu etkinliği,  paylaşmama izin verdikleri için de çok teşekkür ederim.

Buradaki  paylaşımım ikinci günün etkinliğinden… Bir önceki, “Büyülü Mavi Elbise” öykümü de etkinliğin birinci gününde oluşturdum.

Ödevimiz:

Seçtiğiniz karakterin özelliklerini içeren bir yazma çalışması yapacağız. Karakteriniz kimdir, kaç yaşındadır, en baskın özellikleri nedir, onu türünden ayıran özellikleri nedir, ailesi nasıl bir ailedir, fiziksel özellikleri nasıldır…

Bu ve benzeri sorulardan yola çıkarak seçtiğiniz karakteri yapılandırın.

Karakterler çoğu zaman hikayeleriyle doğar.

Eğer sen de karakterini oluştururken aklına bir hikaye geldiyse durma özetle.

Kurbağa Zimbo ile Bimbo

Kurbağa Zimbo

Seçtiğim karakter, Kurbağa Zimbo’dur. Kurbağa Zimbo, kurbağa Bimbo’nun annesidir. En baskın özelliği merhametli ve şefkatli oluşudur. Sadece oğlu Bimbo’ya değil etrafında bulunan  tüm canlı ve cansız her şeye merhamet duyar ve şefkat gösterir. Kurbağa Zimbo, iyi bir annedir. Bimbo annesini çok sever. Bimbo’nun arkadaşları da onu çok sever.

Kurbağa Zimbo’nun derisi nemlidir. Üzerinde pul, tüy ve kıl hiç yoktur. Derisi kaygandır. Zimbo hiç su içmez. Suyu derisiyle emer. Kuyruksuzdur. Dört bacağı vardır. Arka bacakları uzundur. Tıknaz bir gövdesi vardır. Parmaklarının araları zarlıdır. Ön ayaklarında dört, arka ayaklarında beş parmak vardır. Gözleri çıkıktır.

En çok suda yaşamayı sever, ama tırmanarak ve zıplayarak karada da rahat hareket edebilir. Kışın uyur, baharda uyanır. Yaprak altlarında ve toprağı kazarak, toprak altında uyur. Solucan, böcek, salyangoz, küçük balık ve böceklerle beslenir. Ailesi ve akrabaları da de aynı özelliklere sahiptir. Uzakta yaşayan akrabaları yaşadıkları yer çok soğuk olduğu için kışları yedi ay uyur. Kurbağa Zimbo ve ailesi ise kışları iki ay uyur. Zimbo yaşadığı yeri çok sever. Bu nedenle uykuyla vakit kaybetmek istemez.

Onu  ailesinden ayıran en önemli özelliği, çok meraklı olup her zaman bilgiye aç olmasıdır. Bu nedenle iyi bir öğretmendir de… Kendinin ve türünün doğanın dengesi için ne kadar önemli olduğunu bilir. Sivrisinekleri yediklerinde, insanları sıtma hastalığından koruduklarını; iribaşların içme suyumuzu süzdüklerini; kuşlar, balıklar ve yılanlar için yaşam kaynağı olduklarını bilir.

Kurbağa Zimbo, bilgisi nedeniyle, doğal bir liderdir. Her zaman doğayı gözlemler. Yağmur ne zaman yağacak bilir. Çevreden gelebilecek zararların farkındadır. Ailesini ve akrabalarını bilgisiyle korur.Ailesine göre gelişmiş bir özelliği daha vardır. Ailesinden daha yükseğe ve uzağa zıplar. Kendine zaman ayırarak bu özelliğini geliştirmeye devam eder. Herhangi bir tehlike anında çok atik davranır; aynı zamanda soğukkanlı olduğu için de tüm kurbağaları kurtarır.

Kurbağa Zimbo, on beş yaşına gelmiştir ve bugün türünün gelebileceği en üst yaştadır. Bu bilinci, farkındalığı ve bilgisiyle uzun yıllar yaşayacağına inanılmaktadır…

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir