Gece’nin Resmi

Bir önceki yazımda, ben resim yaparken oğlum da resim yapmak istedi ve bu resim ortaya çıktı demiştim. Sarı perdelerin arasından görünen bir gecenin resmiydi.

Oysa resmin aslı bu şekildeymiş. Yine bir gece resmi. Gece resmi tamam ama sarı renkli alanın neyle ilgili olduğunu anlamadım. Bu resimdeki perde değil artık.

Önce algımda yanılsama olduğunu düşünmüştüm. Oysa, her ikisinde de ortak tema geceydi.

Oğlum, oynadığı bir bilgisayar oyunundan esinlenerek bu resmi yapmıştı. Oyunu biraz anlatmasını istedim:

“İki güç var. Biri dünyanın tüm dengesini bozmak istiyor. Geceyi yok ediyor. Bir diğeri ise geceyi yeniden getiriyor. Denge yeniden kuruluyor.” Dedi.

Oğlum dengeyi kuranların tarafında. Buna sevindim 🙂 “Anlamazsın şimdi.” Diyerek söze başladı ama anlatınca da şaşırmadım. Gayet doğru anlamıştım. Her iki resimde de temanın ‘gece’ olduğunu görünce rahatladım. Farklı yönlerden baksak da aynı temaya varmıştık ikimiz de. Oyunda konu edilenler bana nedense çok yabancı gelmedi.

Bugünlerde birçok video izliyorum. Hepsinde de sahnede iyi ve kötü var. Tüm oyunlar ve gerçekler aynı yere çıkıyor: İyi ve kötünün çekişmesine. Oyunların, filmlerin ve hatta çizgi filmlerin mesajlar verdiği de söyleniyor. Anlayacağınız kötü hiç durmuyor. İklimleri değiştiriyor, insanlara hükmediyor, köleleştirmeye çalışıyor.

İyinin de boş durmadığını biliyorum. Oğlum da bir resmiyle bunu vurgulamış oldu. Oyunda iyinin kazanması ve dengelerin yeniden kurulması beni mutlu etti. Resme yansıyan çok güzel. Renk uyumu gerçekten de harika. Oyunla resmi birleştirdiğimde, her zaman iyinin kazanacağına dair umut veriyor.

Renklerin dilinde sarı neşenin rengi aynı zamanda. Siyahla buluşmuş olması güzel bir birliktelik oluşturmuş. Yıldızların varlığı da geceyi aydınlatıyor. Hepsi bir denge içinde.

Bu resim hakkında daha çok şey yazabilirim ama uzatmayı istemiyorum. Benim için bu kadarı yeterli.

Bizim için resim yapmak kadar bir resim hakkında konuşmak ve hatta yazmak da, zamanı iyi geçirmek adına güzel bir aktivite oldu.

Bu aktivite, sosyal medyada paylaşmış olduğum arkadaşlarım için acaba nasıl oldu merak ediyorum.

Şimdi sıra bir iki cümleyle de olsa yorum ve yanıtları almaya geldi. Bekliyorum.

Sağlıkla kalın…

Penceremden İnciler

2 thoughts on “Gece’nin Resmi

  1. Cemre says:

    Yengecim kalemine sağlık.Yazın bana Yig Yang’i anımsattı 🙂 iyiliğin içindeki kötülüğü, kötülüğün içindeki iyiliği.Ve dengeyi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir