İlk Öğretmenimden Nostalji

 

Sevgili Demet ’çiğim,

Bugün albümü karıştırırken, siz öğrencilerimin fotoğraflarını görünce sanki o günlere döndüm, adeta yaşadım. Öğretmen için öğrencileri çocukları gibidir.

Torbalı’ya geldiğimde çok genç ve idealisttim. Siz öğrencilerim için her şeyin en iyisini, en doğrusunu vermek için çabaladım. Dürüst, çalışkan, iyiliksever olmanız için çalıştım. Şimdi birçoğunuzla görüşüyorum. Sizleri gördükçe başarılı olduğunuz için kendimle, aynı zamanda da öğrencilerim; verilen eğitimi içlerinde sindirdikleri için, sizlerle gurur duyuyorum.

Sizler de kendi çocuklarınızla, çevreniz ve ailenizle, kendi yaptıklarınızla gurur duymalısınız. Senin çalışmaların, çabaların çok güzel. Seninle gurur duyuyorum. Öğrenciliğinde çalışkan, başarılı, dürüst ve arkadaşları ile iyi diyalog kurabilen bir çocuktun.

Şimdi bir hekim olarak çalışmalarında, gayretli, dürüst, verimli, mesleğini layıkıyla yapan biri olduğundan çok eminim. İyi ki benim öğrencimdin. İnsan çalışıp ürettikçe yaşadığını anlar, hayatın tadı da ondadır. Ben sana mektup yazarak, eski günlerdeki gibi nostalji kokulu olsun istedim. Mürekkep kokusu da olmalı.

Demet ‘çiğim, evlatların, eşin nasıllar iyiler mi? Evlatların okul hayatları, gençlik gaileleri babadan çok anneyi yorar, üzer ve uğraştırır. Tabii ki onlar da yaşamın başka tatları, yemekteki gibi baharatlı;  bazen acı, yakıcı, bazen tatlı, bazen de mayhoş olabilir. Yeter ki o çeşnileri yerinde hissedip, dertlenmemek. Senin bunlarla baş edebileceğinden eminim. Güçlü ve azimlisin. Her zaman böyle kalmalısın. Gayretin, çaban her zaman güçlü olsun.

Seni seviyorum, öpüyorum; oğullarını da eşini de… Hayat boyu sağlıklar, yuvanız da daima huzurlarla dolsun.

                                                                          Öğretmenin Zeynep Şenol

***

Sevgili Öğretmenim,

Sabah nöbetten geldiğimde, mektubu bana eşim verdi. Postaneye uğramış ve oradan almıştı. Bu nostaljiyi sadece bana değil; eşime ve postane çalışanlarına da yaşatmış oldunuz. Bizi çok mutlu ettiniz. Size çok teşekkür ederiz. İyi ki bizim öğretmenimiz olmuşsunuz ve iyi ki varsınız. Öğrenmenin, bilginin önemini bizlere öğrettiniz ve bizlerde de yaşam bulmasına öncülük ettiniz. Öğretmenim, ektiğiniz bilgi tohumları yeşerdi, büyümeye başladı ve devam da edecek. Emeğinize sağlık. Sizi çok seviyorum ve öpüyorum. Eşim ve oğullarımın da size selamı var ve onlar da sizi öpüyor. Yeniden görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın…

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir