Korona Virüs

2006 yılında kuş gribi (Avien İnfluenza),  2007 yılında domuz gribi (H1N1 influanza A gribi)  olduğunda geçici görevle Hudut ve Sahiller Sahil Sağlık Denetleme İstasyonunda çalışmıştım. O zaman Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ile tanışmıştım. Burada çalışırken, çalışan personele ve merkeze başvuran gemi adamlarına, seyahate gideceklere hazırlanmış olan eğitim sunumlarından yararlanarak bilgi verirdik. Sizler de aşağıdaki adresten yaptıkları çalışmalara ve sunumlara ulaşabilir, güncel bulaşıcı hastalıklar ve seyri hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov.html

2017 ve 2018  yılında özel hastane acilinde çalışırken de mide gribi (Norovirüs) ile karşılaştım. Burada ise bol sıvı ve oluşan gastroenterit tablosuna semptomatik tedavi yapıyor, gerekenleri de enfeksiyon bölümüne yatırılıp ileri tetkik ve tedavi almasını sağlamada görev alıyorduk. Hastalara da birebir olarak fırsat eğitimi yapıyorduk.

Geçtiğimiz ocak ayında yine influenza virüsüyle uğraştık.

Tüm hepsinde hijyen çok önemli. Beslenme ve vücut direnci çok önemli. Aşağıdaki videoda el yıkama sanatsal olarak gösterilmiş.

https://youtu.be/0Ve5WneIR7A

Hudut ve Sahiller Denetleme istasyonunda, işyeri hekimliği yaparken de, acilde ve sağlık ocaklarında çalışırken de eğitim işimizin mutlaka bir parçası olmuştur. Şimdi burada da korona virüs ile ilgili birkaç cümlem olsun istiyorum:

Burnunu, ağzını  sık sık yıka. Duşa devam et. Bol sıvı al. Alkolü ve sigarayı kullanma. Beslenmene dikkat et. Meyve ve proteini bol al. Et ve balığı çiğ tüketme.
Kuru öksürüğe, yüksek ateşe ve solunum sıkıntısına dikkat et. Kırmadan maske takmasını rica et. Mümkün olduğunca yaklaşma. Kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar risk altında. Mümkün olduğunca kalabalığa karışma.
Panik yapma ama çok da koyverme. Her şeyin azı karar çoğu zarar. Bu nedenle psikolojini de bozma.
Hastane çalışanıysan eğer, gelen hastalara maskeyi tak, karantinayı uygula, elinden geleni yap, şefkatini göster; bize bu yakışır unutma. Biz ne virüsler atlattık bunu da atlatırız korkma. Önlemini al, elini yıka, dezenfektanı unutma.

 

 

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir