Yol Dile Gelmiş

Bir varmış bir yokmuş. Şimdiki zaman içinde güzel bir şehir varmış. Ülkenin tüm şehirlerinde olduğu gibi bu şehir de yapılanıyormuş. Yeni binalar ve içinde bisiklet yolları da dahil yeni yollar yapılıyormuş. Dereler ıslah ediliyor, kanalizasyon inşaa ediliyor, park bahçeler düzenleniyor, durmadan projeler üretiliyormuş. Bu yapılanlar çok güzelmiş güzel olmasına ama bazen sıkıntılar da oluyormuş. Binaların, parkların, yolların isimleri ve kişilikleri de varmış. Sadece insanlar değil, onlar da bazen sıkılıyormuş…

Şehrin en güzel yerlerinden birinde olan Akyol da biraz dertliymiş ve birgün dile gelmiş:

Beni daralttılar biraz. Rahat nefes alamaz oldum. Bir yanımı bisiklet yolu, bir yanımı araba park cebi yaptılar. Gerçi yükümü azaltmak için beni tek yönlü yaptılar. Üzerimden daha az araba geçiyor şimdi. Ama tam nefesim rahatladı derken, bu sefer de canım sıkıldı.

Neden mi? :

Son zamanlarda çok şikayet duymaya başladım. Beni kullanan insanlar çok dertli. Yanlış anlamayın; beni de, bu şehri de seviyorlar sevmesine ama tek yön oluşum onları biraz sıkıyormuş.

Tek tek dertlerini dinledim. Neymiş istekleri öğrendim. Dertlerine derman olur muyum? dedim…

Öğrendim ki geçici bir durummuş. Ama yine de anlatayım istedim.

Yaşlılara dedim ki:

Şehir içine ters yönden giderken, iki araçla gideceksiniz ve belki yorucu da olacak ama zaten ücretsiz, biraz daha sabredin dedim.

Gençlere birşey diyemedim. Gençler dediler ki:

En azından sabah işe gidiş saatlerinde daha sık sefer konsa ve aktarmalardan ücret alınmasa. Mesafeler çok uzak.

Sizleri sıkmak istemem. Mademki geçici bir durum, illaki düzelecek. Ben daraldım biraz dedim ya, merak etmeyin fedakarlık da ederim. Ama sizlerden de bir isteğim var:

Benim oraya da biraz bisiklet koysanız. Hem belki arabalar azalır ve park cebim de rahatlar o zaman…

Hepinize selam eder, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Sevgilerimle….

Akyol

Penceremden İnciler

Yayınlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir