Emma Bir Robot

İngiltere'de fütürist bir yazar, ofis koşullarının değiştirilmemesi halinde çalışanların gelecekte neye benzeyeceğini göstermek için ‘Emma’ adında bir robot yarattı.

Koltuklarına ve masalarına bağımlı bir şekilde saatler geçiren ofis çalışanlarının 20 yıl gibi bir süre içinde yaşaması muhtemel fiziksel ve görsel değişimleri ortaya koymak adına ‘Emma’ adı verilen gerçek boyutlu bir model tasarlandı.

İlk bakışta görünümüyle korkutan Emma’nın kamburlaşmış bir sırtı, çıkıntılı bir karnı, varisli damarları, şişmiş ayak ve el bilekleri ve kan çanağına dönmüş gözleri bulunuyor.

Tüm bunlar saatlerce kötü pozisyonda oturmaktan, hareketsizlik nedeniyle kan akışının aşırı zayıflamasından, sabit kalmaktan ve uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklanıyor.

Ayrıca doğru dürüst gün ışığı görmeden kapalı ofis ortamındaki yapay ışıklar altında saatlerini geçirmesi nedeniyle Emma’nın oldukça solgun bir cildi var.

Kaynak:   

Önemli!  Mail (mektup) meslek hastalıklarından geldi. Çok çarpıcı bir haber. Olduğu gibi aynını alıntıladım. Hiçbir ofis çalışanı, Emma gibi olmasın.

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir