Toplum Ve Hekim

Toplum Ve Hekim

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temel Sağlık Hizmetleri Gezici Semineri  Raporu.

Manisa Tabip Odası, KKTC Sağlık ve Çevre Bakanlığı, Celal Bayar Üniversitesi’nin ortak projesine, Tabip Odasının Ege Bölgesindeki diğer illerinden de birer temsilcilerinin de dahil edilerek gerçekleştirildiği seminer 10-14 Kasım 1998 tarihlerinde KKTC’de yürütülmüştür.
Eğitim seminerine 12 sağlık ocağı hekimi ve 3 halk sağlığı yüksek lisans programına devam eden hemşire, 1 halk sağlığı asistanı katılımcı olarak, 2 halk sağlığı uzmanı eğitici olarak katılmıştır.

Sonuç:
KKTC’de sağlık hizmetleri ile ilgili yeterli ve doğru bir kayıt sistemi bulunmaması nedeniyle, KKTC’nin sağlık düzeyini değerlendirme ve bu verilere göre sağlık hizmetlerini planlama, yürütme ve değerlendirme yani sağlık hizmetlerinin yönetimi konusunda sorunlar bulunmaktadır.

***

Katılımcıların arasında olmak beni mutlu etmişti. Sağlıkta iyi bir ekiple çalışmanın ve kayıt tutmanın ne derece önemli olduğunu öğreten bir gezi ve çalışma olmuştu. Bu gezi bana kendimle ilgili bir farkındalık da kazandırmıştı. O da  ”Halk Sağlığı  Dalı” na duyduğum ilgiydi.

Manisa Tabip Odası, KKTC Sağlık ve Çevre Bakanlığı, Celal Bayar Üniversitesi’nin Halk Sağlığı bölümüne ve bu geziye gitmemi öneren Tabip odasındaki arkadaşlarıma teşekkür eder, bu gezide buluştuğumuz, üniversiteden de sınıf arkadaşımız olan ve geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz  Dr. Bedri Bilge’ yi de burada  yâd ederim.

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir