Üniversite Sınavının Ardından

Sevgili Gençler

Üniversite sınav sonuçlarınız açıklandı. Tercihlerinizi yaptınız. Gideceğiniz üniversiteler ve bölümleriniz belli oldu. Kiminiz hedefini kazandı. Kiminiz daha iyi bir hedef için ‘Mezun’ olarak kalmayı tercih etti ve yeniden üniversite sınavına girecek.

Zorlu bir yıl, hatta dört yıl geçirdiniz.  Lise son sınıf en zorlu olanıydı. Kiminiz kendinize güvendiniz ve stressiz bir şekilde atlattınız. Kiminiz yeterince kendinizi çalışmaya veremediniz ve stres de yapmadınız. Kiminiz ne kadar yapabileceğinizi bildiğinizden fazlası için kendinizi sıkmadınız. Kiminiz de hangi halde olursanız olun  stresliydiniz.

Tüm bunları yaşarken, sizi bırakmayan ergenliğinizle  baş etmeye de çalıştınız.

Ergenlik de kişiye göre değişir. Kiminiz kolay, kiminiz zor, kiminiz de geç atlatırsınız. Ergenlikle ilgili sıkıntıları sadece kendiniz yaşıyor sanırsınız. Kendinizin dünyanın merkezinde olduğunuzu düşünürsünüz. En büyük dert sizindir;  sivilceli surat sadece sizde vardır, en kısa ya da en uzun sizsinizdir ve bu da sorunların  en büyüğüdür. Kısa arkadaşlarının yanında tek tük olan uzun gençlerin de, bu durumlarından sıkıntı duyduğunu biliyor muydunuz?

Çok çalışkan ve notları yüksek bir öğrenci olabilirsiniz ancak sınav günü ateşiniz yükselebilir. Trafik yüzünden erken kalksanız da yetişemeyebilirsiniz. Son andaki yol arızası yetişmenizi engelleyecek kadar fenadır. Dikkatinizin dağılması sunucunda soruları kaydırmanız da olasıdır. Bütün bunlar elde olmayan şanssızlıklardır ve ne yazık ki onca emeğinizi boşa götürür. Bütün geleceğiniz bu sınava ve sınavdaki şans ya da şanssızlıklarınıza bağlanmıştır.

Meslek seçimlerine gelince; siz gençlerin bizlere göre çok şanslı olduğunuzu söylemeliyim. Sizler bilişim dönemi çocuklarısınız ve gençlerisiniz. Merak ettiğiniz her okul ya da meslek bir tuş kadar size yakın. En ince ayrıntılarıyla tüm bilgilere sahip olabilirsiniz; yeter ki meslekler ilgi alanınızda olsun. Sınavı kaçıranlar ya da bir sene daha beklemek zorunda olanlar hiç üzülmesin. ‘’Yaşamımızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar.’’ (Richard Bach)  Bugün ”Keşke.” Dediğimiz bir durum, ileride ‘’İyi ki.’’ Dedirtebilir. Unutmayın ki her ne oluyorsa doğru zaman ve şekilde oluyordur. Bunu bilin.

Öğrencilik yıllarınızı mutlu da geçirebilirsiniz, mutsuz da. Bunları belirleyen etmenler: Aile,  arkadaş çevresi ve duygusal yapınızdır.  Olay ve insanlara karşı geliştirdiğiniz tavrınızda,  duygusal yapınızın da katkısı vardır. Bugünkü bakış açınız; kişisel gelişiminiz ve duygusal bağışıklığınızın da güçlenmesi sonucunda ileride çok farklı olacaktır.  Hatta bazı büyükler gibi ‘’Şimdiki aklımla o yılları yeniden yaşasam daha farklı olurdu.’’ Şeklinde de düşünebileceksiniz. Çünkü içinde yaşarken resmin tamamı ve bizler için planlanmış olan tam olarak anlaşılamıyor. Yapbozun tamamlanması uzun sürüyor. Öğrencilik yıllarının hepsini mutlu geçirebilen için de ne mutlu. istenen bu ama herkes için böyle olmuyor.

Öyleydi böyleydi derken hepiniz amaçlarınıza, hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabileceksiniz. Belki istediğiniz A üniversitesini değil de bir alttaki  B tercihinizi kazanacaksınız. Kiminiz yurt dışı isterken yurt içi üniversitelerde okuyacak ama sonunda mesleklerinizi elde edeceksiniz. ‘Altın Bilezik’lerinize kavuşacaksınız. Bu arada üniversitenin meslek edindirmekten çok, sizlere artı değerler kattığını söylemeliyim. Üniversiteye girdiğinizdeki siz ve bitirdiğinizdeki siz arasında önemli ve iyi yönde farklılıklar oluşacaktır. Sonunda sizin de, ailenizin de yüzü daha fazla gülümseyecektir. Seçtiğiniz üniversite eğitiminize şartları açısından farklılıklar sunsa da asıl olan ‘Siz’ siniz. Sizin gösterdiğiniz çaba ve yaratıcılığınızdır. Bugün birçok insan bitirdiği bölümün dışında işler yapmaktadır.

En önemli olan ise:

Başkalarının mutluluklarından mutluluk duyabilen, hırs değil keyif almayı bilen, yarışı başkalarıyla değil ama kendisiyle yapabilen mutlu insanlar olmanızdır.  Üniversiteyi okurken de bitirdiğinizde de.

Bir  sır vereceğim sizlere:

İnsanı en mutlu kılan şey nedir biliyor musunuz?:  ÇALIŞMAK ve ÇALIŞMAKTIR.

Mesleklerinizi elinize aldığınızda ve sizleri koşulsuz seven hayat arkadaşlarınız; eşlerinizle karşılaştığınızda ise bu mutluluğunuz perçinlenecek ve sizler daha da  ‘Tamamlanmış’ hissedeceksiniz. Çünkü  ‘MUTLU AİLE’ önemlidir ve  mutlu bir geleceği  şekillendirir.

Oğlum da üniversite sınavına girdi ve  istediği bölüme girmeye hak kazandı. Oğullarım da dahil tüm hepinize başarılı  ve mutlu bir yaşam dilerim.

Gençliğimiz harika ve hepinizle gurur duyuyorum.

Mutlu  ve aydınlık yarınlarda  sevgiyle kalın…

Not:

04. 06. 2020

Geçen sene bu yazıyı yazarken, salgın olacağı ve bu nedenle de zorlanacağınız hiç aklıma gelmezdi. Bu da elbet geçecek. Bugünlerde hepimiz bu sınavın içindeyiz. Sağlığınız her şeyden önemli… 

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir