Takım Çalışması

Çok Tehlikeli  İşyerinde  Yapılan  Çalışma:

Çalışanlar muayene edildi.

İşitme azalması  olan  çalışanlar, meslek hastalıkları hastanesine sevk edildi.( Geçmişte oluşmuş, yasa çıkmadan önce. İstatistik kayıtlar açısından ve kesin tanı konması için sevk edildi)

Ön tanı: Fizik etmene (gürültü)  bağlı  işitme kaybı.

Kronik hastalıklar tespit edildi.(Asthma bronşiale, diyabetes mellitüs, kardiyovasküler hastalıklar, vs.).

Ön Tanı: İşle ilgili hastalık.

Özürlü ve gaziler tespit edildi.

Yüksekte çalışması riskli olan çalışanlar tespit edildi. (Kardiyovasküler  hastalığı olanlar, diyabet, vertigo, yüksekten korkanlar, psikiatrik hastalığı olanlar )

İş kazası dönüş muayenesi yapıldı. ( Bu işyerinde ufak tefek kazaların da kaydı yapılmaktadır. Çoğu iş kazası niteliğinde değildir. Uzuv kaybı, kalıcı özür, hastalık meydana gelmemiştir.)

Tozlu gazlı bölümlerde çalışanların kontrol Akciğer grafileri çekildi.

Ön tanı:İşle ilgili hastalık.

Tozlu gazlı ortamlarda çalışmamaları gereklidir. (Gerekenlere uygun iş değiştirme raporu düzenlendi.)

EKG de bozukluk çıkanlar kardioloji uzmanına yönlendirildi.

Tetanoz aşılama programı başlatıldı. (Toplam 5 doz olan aşının ilk üç dozu yapıldı.)

16’şar saatlik İSG eğitimleri yapıldı.

Ayrıca yüksekte çalışma ve kapalı alanda çalışma konulu  8’er saatlik eğitim verildi.

İşyerinde düzenli olarak gerek iş güvenliği, gerekse iş sağlığı yönünden gereken rutin ortam gözetimleri yapılarak gereken önlemler bildirildi.

Liftler gibi kaldırma araçları, basınçlı kaplar, enerji, topraklama hatlarının periyodik test ve kontrolleri yaptırıldı.

Tüm riskler tespit edilip, değerlendirildi. İşyeri ve çalışanların risk analizi teslim edildi.

Tanımlar :

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalıkları, işyeri ortamında bulunan faktörlerin etkisi ile meydana gelen hastalıkların ortak adıdır.

İş ile ilgili hastalık  nedir?

İş ile hastalıklarda hastalığın ana sebebi yapılan iş ve işyeri değildir. Hastalığın doğal gidişatı iş yerindeki etmenler tarafından hızlandırılan hastalıklardır. İşle ilgili hastalıklarda temel etken işyeri dışındadır. İşe girmeden önce var olan veya çalışırken ortaya çıkan herhangi bir sistemik hastalık yapılan iş nedeniyle daha ağır seyredebilmektedir. Çalışanın uygun işe yerleştirilmemesi ya da sistemik hastalığın ilerlemesine neden olan etkenlerin çalışma ortamında ortadan kaldırılmaması nedeniyle mevcut hastalığın şiddetlenmesi söz konusudur.

Bu işyerinde  ” Takım Çalışması” esas olmuştur. İSG çalışmasına güzel bir  örnek  olmuştur.

Burada çalışmak beni zaman zaman yorsa da, geneline baktığımızda çok mutlu etmişti. Sevdiğim ve çalışmaktan gerçekten keyif aldığım bir işyeriydi (Tersane ). İşyeri hekimliğini tam anlamıyla ve olabildiğince uygulayabilmiştim. Tüm ilgili mesleklerin bir ekip halinde  çalışması güzeldi. Bir takımın içinde olduğumu hissetmem beni ayrıca mutlu etmişti. İlkinde kurucu ortak olduğum  OSGB’miz varken, ikincisinde devrettiğim OSGB’mizin, ihale usulü yine bu işyerini alması sonucu, çalışanı olarak, üçüncüsünde ise farklı bir OSGB ile  burada çalışmıştım. İkinci ve üçüncü gelişlerim, değişik nedenlerle   uzun süreli olamamıştı ama her seferinde önceki çalışmalarımı devam ettirebilmek açısından faydalı olmuştu. Burada çalıştığım dönemde üç kez müfettişle (isg) karşılaştım. Biri doktordu. Doktor olan tek müfettişti. Her seferinde çalışmalarımı destekleyip ve ”lütfen böyle devam edin doktor hanım ve süreçleri başlatın” demişlerdi. İkinci ve üçüncü gelişlerimde kısa kaldım. Üzüldüm. Müfettişlerin de dediği gibi, belki  radikal kararları başlatma ve buna öncülük ederek işleyişin sürmesini sağlayıp meslektaşlarıma destek olmayı seçmiş olduğum için olmuştur. Kamusal  bir işyeri olduğu için  yazılar, kayıtlar  özellikle  önemliydi. Çok söyledim ve çok yazdım burada bulunduğum zamanlarda. Kalışlarımın kısa olabileceği içinmiş demek ki. Şimdi bir daha gittim diyelim oraya, artık çok söylemem, çok yazmam. Bitti diyeceklerim  🙂

Bana çok şey kattıkları için, buradan her iki OSGB ‘ye (ortak iş sağlığı ve güvenliği birimi ) ve takım ruhunu yaşatan arkadaşlarıma  sevgiyle…

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir