Zümrüt Ormanın Telâşı

Âdet olmuş ya biz yine bir varmış bir yokmuş diye başlayalım masala… Zaman var mıymış yok muymuş; evvel zamanda mı şimdide mi bilinmeyen uzak bir diyarda, bir zümrüt orman varmış… Zümrüt orman, yemyeşil ağaçları, alabildiğince uzanan çayırları, rengârenk çiçekleri, yeşilin en güzel tonlarının sularına vurmuş dereleri, irili ufaklı şelâleleri ile güzel mi güzel bir yermiş. Zümrüt ormanın bir çok sahibi de varmış ve hepsi bir arada mutlu mesut yaşarlarmış…

Böyle yaşarlarken, günlerden bir gün yerden büyük bir gürültü duyulmuş ve yer titremeye, koca ağaçlar sallanmaya başlamış. Kuşlar ne oluyor diye havalanmış, zürafalar ileriyi görmek için kafalarını iyice yukarı kaldırmış; bir taraftan da hızla adım atmaya başlamış, filler herkesi uyarmak için çığlık atarak yavrularını da alıp koşar adımlarla kaçmaya başlamışlar. Yavru filler annelerine yetişmeye çalışıyor arada sendeleyip düşüyorlarmış. Anne filler geri dönüp yavru fillere yardım ediyormuş. Ceylanlar, zebralar, kurtlar, tilkiler, kediler, köpekler, tavşanlar, domuzlar, kaplumbağalar, karıncalar tüm hayvanlar bir taraftan ne olduğunu anlamaya çalışıyor bir taraftan da kaçıyorlarmış. Yerden gelen gürültü ve sonrasında gelen sarsıntılar onları korkutuyormuş. Aslan duruma müdahale etmek istemiş ve birden kükremiş. Tüm hayvanlar, birden donup kalmışlar. Aslan tekrar kükreyince de kendilerine gelmişler. Bu sırada sarsıntı da durmuş.

Aslan: “Ne oluyor size böyle? Şaşkın ördek gibi oldunuz hepiniz. Nereye kaçacağınızı zannediyorsunuz!” Deyince tüm hayvanlar durup düşünmüş. Aslan haklıymış. Kaçarken üzerlerine ağaçlar devrilebilir, birbirlerini de ezebilirlermiş.

Zürafa söz almış: “Şöyle bir baktım da her yer sallanıyordu. Geniş bir alan…Bir daha sallanırsak güvenli alanlar bularak durup beklemek daha iyi olacak!” Demiş.

Fil söz almış: “Ben diğer kardeşlerime durumu ilettim. Sanırım sakince beklemek akıllıca olacak!” Demiş.

Zebra:” Birbirimize destek olalım. Hepimiz birer ağacıa dayanak olalım. Çok büyük olan ağaçlardan uzak duralım. Boşluk alanlarda ve birbirimizden mesafeli şekilde oturalım. Gerkirse çöküp kapanalım ve sağlam kayalara, ağaçlara tutunalım. Ağaçlarda evleri olanlar şimdilik girmesinler. Kuşlar yangın var mı bize haber versinler!” Demiş.

Fil:” Öyle bir durum olursa biz hortumumuzla dereden su alır söndürürüz!” Demiş. Herkes söz alıp neler yapabileceğini anlatmış.

:Aslan kocaman bir “AFERİN!!!” demiş.

Ayılar inlerini paylaşmış. Deposundaki balları isteyenlerle paylaşmış. Karıncaların evlerinin bir kısmı zarar görmüş, ama çalışmaya devam etmişler.. Elele vermişler. Kuşlar şarkı söyleyip destek olmuşlar. Bu coşkuyla bütün hayvanlar ellerinden, ayaklarından geleni yapmışlar.

Aslan:” Sallantı durdu diye hemen rehavete kapılmayalım, ardından yine gelecektir. Evlerimizi, inlerimizi, yuvalarımızı iyice sağlamlaştıralım. Yangın için aralıklı olarak kuruyan otları temizleyelim, kuşlar şarkı söyleyip bize moral vermeye devam etsinler, bir koromuz olsun.” Demiş.

Maymun söz almış: “Biz de komiklik yapalım mı?” Demiş ve bir iki komik hareket yapmış. Onu gören tüm hayvanlar katıla katıla gülmüşler. Hep birlikte şarkı söyleyip kendilerine gelmişler.. .

Evlerimizi sağlam yapalım yapalım

Tralalara trallalala

Sallaırkenn çökelim kapanalım tutunalım

Trallala trallala…

Tedbirli olalım tedbirli olalım

Bir olalım birlikte olalım

Tralalala trallalala…

Birbirimizi sevelim destek olalım

Trallalala trallalala….

Hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamışlar , güvenli ve mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler.. .

Not:

Bu masalım özellikle deprem çocuklarına, tüm çocuklara ve büyüklere armağanımdır. Dilerim bu acıları bir daha yaşamayız ve ülkece yaralarımızı çabuk sarabiliriz..

Mümkün olduğunca paylaşmanızı ve masalımın ulaşabildiği kadar çocuğa ulaşmasını isterim.

13 Haziran 2023

İlk çocuk kitabım olarak basıldı 🙂

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir