Halikarnas Balıkçısı

Devlerin Aşkı Halikarnas Balıkçısı’nın İzinde Denemeler…. Rüzgâr Baba Haldun Sevel’in Kitabından Notlar:

Haldun Sevel (Rüzgâr Baba):

“Affedersiniz, siz, antik tanrıların sonuncusu musunuz?”

Halikarnas Balıkçısı:

“Gel, otur yanıma. Şu hayatın içinde hepimiz bir çöp parçasıyız amma pusula’nın ibresini bilir misin? O da tenekeden bir çöp parçasıdır, fakat pusula’nın üstüne konunca, insanlara yön gösterir değil mi? Sen de ileriki yıllarında bunu yap, yön göster insanlara.”

Haldun Sevel:

“Nasıl yani efendim?”

Halikarnas Balıkçısı:

“At arabaları vardır bilir misin? Bir beygiri o arabaya bağlarlar, o zavallı hayvan bütün ömrü boyunca o arabayı çeker durur… Gün gelir yaşlanır ama hala o arabayı çekmektedir, sonunda bir gün biter hayvan, yere devrilir, artık değil arabayı çekmek, yaşayacak hali kalmamıştır, ölüyordur… Fakat hala sopa vururlar hayvana, kalksın da arabayı çeksin diye… İşte anlat insanlara, beygir olmadıklarını anlat.”

***

Haldun Sevel, Halikarnas Balıkçısının bu sözlerini hiç unutmamış. Sözlerin anlamını 32 Yıl sonra, Balıkçı Baba’nın kitaplarından birinin önsözünü okur okumaz kavramış.

Kitabın önsözünde Balıkçı Baba’nın bir vasiyeti varmış:

“Ne diyorum şimdi ben, bunca yıl kafa patlatmışım, bir şeyler koymuşum ortaya, sen, bunu kullanacaksın, yani benim aklımı kullanacaksın, başkaları da senden öğrenecek bir şeyler.”

Balıkçı Baba’nın ne demek istediğini çok geç anladığı için kendisine kızmış ve çok üzülmüş. Kendi de bir ricada bulunmuş:

” ‘Panta rei’ bir gün ben de akıp gideceğim… Bu meşaleyi sen alacaksın, yani sen de senden sonrakilere anlatacaksın. Halikarnas balıkçısını ve eserlerini, başkaları da senden öğrenmeli-bir şeyler.
Çünkü insanları bir tehlike beklemektedir… ‘Sürü olma tehlikesi.’ “

***

Hazarfen’e, Son Bin Fenin Âlimine, Fosiologos’a (Fosi: eski çağlar. Olog: o eski çağların bilimi. Os: Anadolu Medeniyetleri), Bodrum’u, Knidos’u, Gökova’yı, Mavi Yolculuğu yaratan insana, Anadolu ve Ege Antik Medeniyetlerinin Grek ya da Helen olmadığını ispat edene, Bodrumluların söylemiyle ‘Alikarnıaç Balıkçısı’na, Halikarnas Balıkçısına yani kitaptaki tüm tanımlamaların sahibi Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın anısına saygıyla…

Penceremden İnciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir