Jeoloji Ne Demek?

17 Ağustos 1999’da olan büyük Gölcük depreminin üzerinden tam yirmi bir yıl geçmiş. Bu sürede acaba yeterince önlem alınabildi mi?

Yeni yapılan binaların, 1999’dan sonra deprem yönetmeliğine göre olduğunu eşimin işi nedeniyle biliyorum. Ama ya eski binalar? Acaba bunlarda yeterince iyileştirme yapıldı mı?

Eşim Erkan Nohutçu, jeoloji Mühendisidir ve aynı zamanda kendi döneminden mesleğini yapan sadece dört-beş kişiden biridir.

1999 önceki yıllarda Erkan’a ve bana mesleğin anlamını çok soran olurdu. Depremi ülkesi olduğumuz halde bu mesleğin bilinmemesi gerçekten de çok üzücüydü. Biz de anlatmaktan yorulurduk. Keşke anlatmaya devam etseydik de acı bir şekilde öğrenilmeseydi…

Depremden sonra bize “Jeoloji Ne demek?” Diye soran olmadı. Madem ki bugün burada sordum. Yanıtını da yazayım değil mi?

“Jeoloji Mühendisliği, yerkürenin başlangıcından günümüze kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceleyen, yerleşim alanlarının ve her türlü mühendislik yapılarının yer seçimi çalışmalarının yürütülmesiyle ilgili eğitim verilen mühendislik dalıdır.”

Yaşamımızda her zaman risk almayı bildik. Bundan korkmadık. Erkan mesleği tanınmamasına rağmen hiç kimsenin kendisini tanımadığı bir yerde ve depremden tam yedi yıl öncesinde cesaretle bir ofis açarak mesleğine başladı. Üstelik bunun için yaşadığımız ili de değiştirdik. Bulunduğumuz yerde sadece iki Jeoloji Mühendisliği ofisi vardı. Diğer ofis sadece sondaj çalışmaları yapardı. Erkan da jeoloji etüt, taş ocaklarının, balık çiftliklerinin, otellerin, vs. jeoloji ilgilendiren işlerini yapardı. İki ofis etik bir şekilde birbiriyle çekişmeden çalışırdı. Erkan’ın bu yedi yılda, ilçeler de dahil tüm ilde epey hatırı sayılır bir çevresi oluşmuştu.

Deprem olup yeni yönetmelikler hazırlandıktan sonra en az otuz jeoloji ofisi daha açıldı. Daha sonraki yıllarda sayı daha da attı. Sonrasında dayananlar oldu, dayanamayalar oldu. Fiyat düşürüp her meslekte olduğu gibi etik davranmayanları da oldu.

Erkan iş yaptığı ilçelerin çoğunu; devam edebileceği halde meslektaşlarına bıraktı. Buna rağmen uğraşanlar da elindeki işleri almaya çalışanlar da çok oldu. Deprem sayesinde kazandılar, zengin oldular diyenler de oldu, ne yazık ki.

Bu dönemde işler artınca iki meslektaşını işe aldı. Kendi mesleğini yaptığı dönem boyunca önceliği meslektaşları ve personeli oldu. Adeta onlara babalık yaptı. Kendi daha fazla kazanabileceği halde hep bana demedi. Yanındakilerin de kazanabilmesi için fırsat yarattı. Onların hakkını, maaşını verebilmek için yeri geldi kredi çekti ama hiçbir zaman kimseyi mağdur etmedi. Zamanı geldiğinde bayrağını devretmeyi de bildi. Değerini bildiler ya da bilmediler bilemem. Bildiğim tek şey: Mesleğine değer verdi. Tüm bu yaptıkları ona başka kapılar açtı. Sürekli kendini geliştirdi ve asla etik çizgisinden ayrılmadı. Şimdi yeniden ve cesaretle yer değiştirmeye hazırlanıyoruz. Tıpkı bundan on altı yıl önce ve ondan da on yıl önce yaptığımız gibi. Deniz etütleri, deniz sondajları, iskeleler derken yönetmeliklerine de hakim olduğu ve çok sevdiği marinacılığa yelken açtı. Pruvamız belli ve dileriz ki rüzgarımız da kolayımıza olur…

Yapılan hiçbir şey karşılıksız kalmıyor. Bu böyle bilinirse mesleki çekişmeler de, hep banacılık da olmaz. Buna içtenlikle inanıyoruz. Belki bunu yapabilmek için çoğunun dediği gibi güç alınan bir şey olmalı. Bizim gücümüz inancımız ve sevgimizdi. Kendimize, birbirimize ve Yaradana olan…

Depremden önce zaten kazanıyordu. En önemlisi de güven kazanmıştı. Bunun sonucunda gelen çevre de ödülü oldu. Büyük hedeflerimiz, para mal mülke dair hayallerimiz de olmadı. Her zaman huzurlu anlarımıza sahip çıktık, mücadeleden yılmadık, hiç bir şeyden şikayetçi olmadık. Şükretmeyi bildik. Her zorlukta yaşama daha güçlü bağlandık. Dedikleri gibi “Samanlıklar seyran oldu.” Bizim için.

Keşke depremden önceki yedi yılımızda da otuz jeoloji ofisi olabilseydi, keşke sonrasında da hepsi etik bir şekilde devam edebilseydi. Keşke bir mesleğe değer verilebilseydi de Gölcük depreminde ve nice depremlerde canlar kaybetmeseydik. Dileriz ki bir daha bu şekilde kayıplar olmaz.

Depremde kaybettiklerimizin anısına saygıyla…

Penceremden İnciler

2 thoughts on “Jeoloji Ne Demek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir