Yüksekte Çalışma

Sen inşaatta çalışan bir bakar mısın bana ? Kemer takmadan yüksekte çalışma! Hele de kalp damar hastalığın, yüksek tansiyonun, düzene girmeyen şeker hastalığın, yüksekten korkun, baş dönmen, psikolojik rahatsızlığın varsa, geçirilmiş kafa travman varsa, gözlerin iyi görmüyor, kulakların da iyi duymuyorsa hiç yüksekte çalışma! Başka ne iş yaparım? Ekmeksiz kalırım? Dediğini de duyar gibiyim. Haklısın da. Düşersen hastaneye getirirler seni. Kalbinin ritmine bakarlar. Gördükleri sadece düz bir çizgidir sonunda. Şimdi bunları dinlemek istemiyorsun. Diyorsun ki bana ” harç karıyorum abla, bırakırsam donar, yabana gider” Gitsin be kuzum. Senden kıymetli değil ya. Ülkemizde 6 dakikada bir iş kazası oluyor bunu biliyor musun? Ben sana anlatmaya çalışırken kaç kişi düştü ve yaşamaya dair hiçbir ümidi de kalmadı. Dondun kaldın ne oldu? Çimentoyu bırakıp, dinlemeye karar verdin mi sonunda? Hah işte böyle. Önce bir güzel sorgulamalıyım, öğrenmeliyim; neyiniz var,neyiniz yok. Dökülmeli şöyle. Muayene etmeliyim sonra. Eğitimi de muayene ile birlikte yaparım. Birlikte geçirdiğimiz zaman mesaiden sayılıyor yasal olarak. Merak etmeyin.

Önce kimlik bilgileri. Eğitim. Medeni durum. Çocuk sayısı. Daha önce çalıştığınız yerler önemli. Aşılarınız tam mı? Tetanoz aşısı sizin için önemli. Eksik varsa yapılacak.Ailenizde hastalık var mı? Doğuştan olan hastalıklarınız, allerjileriniz, geçirdiğiniz hastalıklar, olduğunuz ameliyatlar, hastanede yattınız mı? İş kazası geçirdiniz mi? Meslek hastalığı şüphesiyle tetkik yaptırdınız mı?Sigara, alkol durumu. Bunları dolduracağız forma. Sonra tansiyon, nabız ölçümü. Kilo,vücut kitle indeksi.

Şimdi denge testi yapmam gerek. Tek tek değil. Geçin hep birlikte. Şimdi kaldırın her iki kolunuzu ve önce bir ayağınızı  dizden kıvırın ve durun. Sen neden duramadın? Uykusuz mu kaldın yoksa karnın aç mı söyle? Şimdi de diğer dizinizi kaldırdın. Evet çok güzel. Sırada halay var.  🙂                   

Gülüyor musunuz?  Yoksa şaşırdınız mı? Bu iş ekip işi değil mi? Ekip olarak nasıl hareket ettiğinize bakmalıyım. Hadi başlayın şimdi. Bir iki üç, salla ayağını, bir sağa, bir sola, sonra tekrar. Koordinasyon güzel. Dikkatiniz de iyi. Birlikte gayet güzel hareket ediyorsunuz. Kollarınızı bırakın. Ellerinizi öne uzatın. Bir elinizi diğerinin üzerinde  çevirip açın. Evet hep birlikte. Güzel. Sonra da diğer elinizi aynı şekilde yapın. Biraz hızlı. Çok güzel. Bir elinizin işaret parmağı ile burnunuza dokunun. Evet. Hızlı olacak. Diğer elinizle de. Tamam oldu. Dilinizi çıkarın. Ağzınızı sıkın. Gözlerinizi sıkın. Tamam. Şimdi her iki elinizi kulaklarınızın üzerine koyun. Parmaklarınızı açarak öne arkaya hareket ettirin. Ellerinizi hareket ettirirken, dilinizi tekrar çıkarın 🙂 Şaka şaka. Bu da benim size şakam  🙂  Evet gülmeniz bittiyse şimdi fısıltı testi yapacağım. Bakalım kulaklar ne durumda. 6 metre mesafe olacak. Metre ile ölçelim. Yeri belirledik. Tamam. Sırayla o noktada durun. Arkanız dönük olacak şekilde. Ben fısıltı ile size sorular soracağım. Önce bir kulak kapatılacak, sonra diğer kulak. Adın ne ?Nerelisin? Memleket?  Annenin adı ? Harikasınız. Sizler sıvacıydınız değil mi? Gürültüyle işiniz pek yok. Buna sevindim. Gözlere bakalım. 6 metre. Önce bir göz. Sonra diğer göz. Yakın gözlüğün mü var?İşinizde sıkıntı yaratmıyor. Bu da tamam. Uzağı göremeyen, araç kullanıyor mu?Kullanmıyor.  Doktorun çıkarma mı dedi?  Gözlüğünü takmalısın, ilerlememesi gerek. Gözlükle çalışır diyeceğim o zaman.

Ailesinde şeker hastalığı olan, aman kilona dikkat et. Vücut kitle indeksin otuzu geçmesin. Bel kalınlığı artarsa, insülin direnci başlar. İş verimini etkiler. Sonra yüksekte çalışamaz demeyelim. Dikkat et. Tansiyonu sınırda olan lütfen sağlıklı beslen. Kilo verince normale döner. İlerlemeden dikkat et olur mu? Yüksekten korkan, yüksekte çalışamaz diyeceğim sana. Zaten harç mı karıyorsun? Arkadaşların yükseğe çıkarmıyorlar demek. Güzel. Ama arkadaşların da,  kemerlerini mutlaka takacak.

Şimdi kemerlerinizi görmeliyim. Evet bunlar. Şanslısınız.Kemeriniz var. Deneyelim şimdi de. Birbirinize yardım edin. Kemerler de baya havalı oldu değil mi? 🙂 Kancalar nerede ? Bu da tamam. Kancayı geçireceğiniz yerler, inşaattan önce mutlaka ayarlanmalı?  Var mı bir bakalım. Yok. Bunu deftere yazmalıyım. Önemli. İşveren mutlaka okumalı. Kemerlerin boyutlarını ayarlıyorsunuz değil mi?

İlkyardım bilgileriniz ne durumda? Size gerekli olanları öncelikle anlatacağım. Aşı konusunda bilgi. Bu da tamam. Hijyen önemli. Lavabo, tuvalet, duş yerleriniz, mutfağınız, yemek yediğiniz yeri bir görelim. Çok şanslısınız. Girecek tuvaleti olmayan inşaatçıların olduğunu biliyor muydunuz? Suyunuz sebilden mi? Temizliğini düzenli yapıyor musunuz? Yemeğinizi kendiniz mi getiriyorsunuz? Dengeli olmalı. Kalori öğlen yemeğinde diğerlerine göre biraz yüksek olmalı. Aç kalmayın. Ara öğünler önemli. Ara dinlenmeler sadece çay sigara için değil. Meslek hastalığı, işle ilgili hastalık, psikososyal riskler. Eğitim durumunuz önemli. Okuma yazma bilmeyen arkadaşınıza testi doldururken yardım edin lütfen. Okuması yazması yok diye not alacağım. Şimdi sıra sınavda.

”Hocam yorulmadınız mı? Siz hep böyle mi çalışıyorsunuz? Bir sürü işyeri. Allah kolaylık versin.”

Evet. Aman kağıt üzerinde kalmasın. Yakalamışken bir sözcük  daha  öğrenmeniz önemli. Bir sözcük  sizin yaşamınızı kurtaracaksa eğer, giden zamanım da, kısılan sesim de inanın buna değer.

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir