Bir Evlilik Hastalığı ‘Romantizma’

Oyundaki müzik, Luxus yapımı.https://youtu.be/f8S15e2RcLI  

Bir Evlilik Hastalığı ‘Romantizma’  oyunu,  ilk kez  geçtiğimiz ekim ayında  sahnelenmeye başlamış. Oyuncularına ‘Ayrılsak da Beraberiz’ dizisinden aşinayız. Janset ve Gökçe Özyol. Dizide baş rolde oynayan Hakan Yılmaz ise bu oyunda yapımcılık rolümü üstlenmiş. Oyuncular çok başarılıydı ve tabiki yapımcı da. Oyunu keyifle seyrettik. Konu evlilikti.


Yirmi yıllık evli bir çift, içinde ukde kalmış olan düğünlerini yapmayı istiyor. Düğün hazırlığı yaparken de, birbirlerinden farklı hayaller kuruyorlar. Birinci perdede, düğün hazırlığı aşamasında birbiriyle olan çekişmelerini, ikinci perdede de, düğünde yaşadıkları çekişmeleri, tüm olanların onları ayrılığa götürüşünü ancak iş ciddileşince de ayrılmayı gerçekten istemediklerini, aslında birbirlerini ne kadar sevdiklerinin farkına varışlarını anlatıyordu. Özünde sevgi olan evcilik oyununu ve biri erkek biri dişi olan iki ayrı kişinin bu oyunda yaşadıklarını anlatıyordu. Senin annen, benim annen, senin teyzen benim eniştem, sen ile benin çekişmelerini, birbirlerini  kıskanmalarını ve bunun gibi hallerini güldürerek anlatıyordu.
Günün koşuşturmacası, iş ortamının verdiği stres, arkadaş, dost, aileler, akrabalar kısaca kişiler  arası iletişimsizlikler, ekonomik zorluklar gibi birçok değişik nedenle, zaman zaman yaşanan gerginlik ve sıkıntıların eşler arasında bertaraf edilip, geri dönüştürülmesini gördüm bu oyunda.

Önceki yaşanmışlıklarına bakarak, içlerindeki olumlu olumsuz olan düşünceleri ortaya çıkardılar. Olaylara, birbirlerine ve yakınlarına olan olumsuz düşüncelerini tüm yalınlığıyla gün yüzüne çıkarttılar. Dillendirmekten çekinmediler. Bunu yaparken de hiç kabalaşmadılar, şiddete dökmediler; medenice cümlelerini, duygu ve düşüncelerini, yaptıkları hataları irdelediler. Onca yıl, hayalini değişik şekillerde kurdukları düğünleri, istedikleri gibi mükemmel olmasa da, bir şekilde gerçekleşti. Öyle ki gelinin annesinin olaya  karışmasıyla da, düğün salonları, müzikleri, düğün pastası hatta nikah memurunun okuduğu  isimler bile karışmıştı. Aksilikler de oldu ama sonucunda geri dönüşüm aslında tam da istedikleri gibi oldu; evlilikleri tazelendi. Yaptıkları dans eşliğindeki konuşmalarıyla evliliklerini daha da taçlandırdılar. Zaten mutluydular; farkına vardılar ve yeniden mutlu sona ulaştılar.

Evlilik hastalığı ‘Romantizma’ oyunu, yaşamın acısıyla, tatlısıyla beraber kucaklandığı için evlilikte her zaman romantizma beklemenin bir hastalık olduğunu bize anlattı. Anlatırken de güldürdü. Çoğu evli çiftin kendilerini de bulacakları bu oyunu, bu yıl sahneye konmuş olduğundan, sıcağı sıcağına bizlerle buluşturmaları da bizler için ayrı bir zevk oldu. Oyunun sahne önü ve sahne arkası tüm ekibine teşekkür ederiz.

Penceremden İnciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir