Etkin Dinleme

Bir araştırmaya göre bize anlatılanların ancak %45 ini duyuyoruz. Bunun da %50 si aklımızda kalıyor. Yani duyduklarımızın %25 ini anlıyoruz. Dinleme becerimizi arttırdıkça bu yüzdeyi de arttırabilir ve daha iyi iletişim kurabiliriz.

Dinleme Türleri:

1-Görünüşte dinleme

2-Seçici dinleme

3-Obsessif dinleme

4-Koruyucu dinleme

5-Yüzeysel dinleme

6-Aktif dinleme (Can kulağıyla dinleme)

Dinleme Türleri

Dinlemenin esas şartı yanıt vermek için değil; anlamak için dinlemektir.

Unutmamalıyız: İnsanlar size özel olarak bildirmedikleri takdirde, onlara nasihat vermek, yaptıklarının yalnış olduğunu söylemek ya da duygularını yargılamak doğru değildir. Bir insanın yaşamı boyunca tüm yaşadıklarını yaşamadan, onun ne hissettiğini anlamanız mümkün değil. Bu nedenle karşımızdaki insanın yaptığı ne kadar saçma görünse de eleştiri yapmaya ve tartışmaya değil, gerçekten anlamaya çalışmalıyız. Aynı zamanda ”İyi olcaksın, boş ver, takma” gibi ifadelerden uzak durulmalı,

”Daha da kötüsü olabilirdi, buna şükret, şanslıymışsın” gibi cümleler kurulmamalıdır.

Dinleme sırasında en çok yapılan hatalardan biri de konuşanı anlamadan kendi deneyimlerimizi anlatmaya başlamaktır. İnsanlar bizim veya akrabalarımızın ne yaşadığını öğrenmeyi değil, anlaşılmayı istiyor. Anlaşıldığını hissettikten sonra kendisi sizden tavsiye isterse, o zaman verebilirsiniz.

Hiç kimsenin bir başkası için ayıracak vaktinin olmadığı bu zamanlarda sizi anlamak için dinleyen bir insanı bulmak çok zor. Böyle insanlardan olmaya çalışın. Sevdiklerinize özen göstermekten, dinlemekten ve onlara destek olmaktan çekinmeyin.

Kaynak: Psixoloji İlk Yardım || Psikolojik İlk Yardım
Facebook: Video Bilik Instagram: @videobilik

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir