Kadın Sığınağı


Fark Yaratan Farklı Kadınlar

2012 yılında amatör tiyatro ekibi olarak; Tuncer Cücenoğlu’ nun yazıp, Selma Ankara Sonat’ın yönetmenliğini ve oyunculuğunu da yaptığı ”Kadın Sığınağı” oyununu oynamıştık. Bir kadın sığınma evinde geçen, tüm oyuncuları farklı mesleklerden; fark yaratan farklı kadınlardan oluşan ve eşinden dayak yemiş sığınma evinin müdürü ile farklı yerlerden gelip farklı şekillerde şiddet gören kadınları anlatan bir oyundu.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, farkındalık yaratmak amacıyla 1999 yılında 25 Kasım gününü ”Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir.
Oyunumuzu uzunca bir zaman çalışarak ortaya koymuştuk. Öyle ki oyun çıkmadan önceki son iki haftada gece ikilere kadar prova yapıyorduk. Sadece bu bile ”fark yaratan farklı kadınlar” söylemini oluşturabilirdi. Mart ayında hem 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hem de 24 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri için yapmıştık oyunumuzu. Bu kapsamda oyunumuz yaşadığımız yere bir kadın sığınma evi yapılmasına dikkat çekmeyi de hedeflemişti. Televizyonda ve sinemalarda sahne arkası görüntülerini seyretmeyi severdim. Sahne arkasını yaşama şansını bir kez daha yakalamak da ayrıca güzel olmuştu. En güzeli mutfak kısmıydı, sahneye gelindiğinde her şey bitmişti ve görev seyirciye devredilmişti. Oyunumuzu bir kez sahneledik, yazarı da izledi ve bu bizler için onurdu. Kadın sığınma evi yapılmadı bildiğim kadarıyla; ama dilerim oyunumuz bu konuyla ilgili daha sonra yapılacak çalışmalara ilham olmayı başarabilir ve en güzeli de bu tarz yerlere hiç gerek kalmaması için farkındalık oluşturabilir…

Kadın Sığınağı

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir