Çağdaş Yaşam

 

Çağdaş Yaşam Nedir?

Çağdaş yaşam topraktır.

Neden?

Toprak olmazsa beslenme olmaz. Beslenme olmazsa  düşünme ve üretim olmaz. Toprak olmazsa sanat olmaz. Müziğin tınılarını çıkartan enstrüman ağaçtan, toprak olmazsa ağaç olmaz. Resmi oluşturan kağıt, fırça ağaçtan, tuval kumaştan, kumaş pamuktan, toprak olmazsa ağaç  ve  pamuk olmaz. Kitaplar, defterler, kalemler  ağaçtan, ağaçlar topraktan, toprak olmazsa eğitim olmaz. Testiler, heykeller topraktan…

Çağdaş yaşam ziraattır, tarımdır, hayvancılıktır. Toprağa sahip çıkmak, üretmek ve kendimize yetmektir. Ekşi mayalı ekmektir, zeytindir, incirdir. Arkadaşının kara fırınında  yapılan boyoz’u yemektir, birlikte çay içmektir. Kahveni dostlarla paylaşmaktır. Yeşildir, ormandır, korudur ve bunları  yıllar sonra gelecek nesillere hediye etmektir. Ağaçların  kokusunu içine çekmektir, nefes almaktır. Tarihe arşiv hediye etmektir. Tarihi  öğrenmek, köprü olmaktır geleceğe, gökyüzünü görmektir ve bütün bunlara teşekkür etmektir.

Bütün bunlara önem vermek de, çağdaş bir yaşamın gereklerini yerine getirmektir.

Çağdaş yaşam nerededir?

Çağdaş yaşam binalardan tarlalara inen  yoldadır. Eğer ulaşabilirseniz bir bahçededir. Toplandığınız, ektiğiniz, hasadını yaptığınız, yazdığınız, resim yaptığınız, müziğinizi yaptığınız  ve  müziği dinlediğiniz bir bahçede….

Penceremden İnciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir