Yaratıcı Yazma Atölyesi

 Nermin Şenol Kalyoncu                         

Özgürlük ve Kuşlar Yaratıcı Yazma Atölyesi kitabı arka kapak yazısı:

“Öğrencilerin; büyüklerinden, kitaplardan, TV’den veya başka yerlerden edindikleri bilgilerden yararlanarak öykü veya masal yazmaları istendi. Yazma aşamasına geçilmeden önce konu “Kuşlar” olarak belirlendi.
İlk önce yaşadığımız yerde hangi kuşları gördükleri soruldu. Alınan yanıtlardan bir kaç kuş gördükleri ama isimlerini bilmedikleri saptandı. Ataşehir İlçesi sahile yakın olduğu düşünüldüğünde, ilk akla gelecek kuş martı olması gerekirken adı söylenmedi. İsmini söylemeleri için ipuçları verildikten, internetten fotoğrafları gösterildikten sonra “martı” dediler.”

Atölyeyi çok beğendim. Nermin’i öğrencileri asla unutmayacak. Sanırım bunun adı ”İlham olabilmek” ve “İz bırakabilmek” olsa gerek. Öğretmenin ve öğrencilerinin emeğine ve kalemine sağlık.

Kuşun Hırsızlığı

Aras’ın Yazısı Güzel

İstanbul’a Bahar Geldi kitabını bir solukta okudum. Yaz ne de çabuk geldi. Çocuk kitabı deyip geçmemek gerek. Özellikle Öğretmenin Günlüğü kitabını öğretmenler de okumalı diye düşündüm. İşinin hakkını vererek ve işini çok severek yapan bir öğretmenin resmini gördüm burada. Belki de kendini anlatmıştır 🙂 sevgili Nermin.

Öğretmenin Günlüğü kitabından:

Dilimizi Koruyalım

Kusuruma bakmayın. Net bir kayıt olmadı ama bir daha ses kaydı alsam aynı duyguyu veremeyebilirim diye düşündüm. (Okuyunca kendisiyle sıcağı sıcağına paylaşmıştım.)

Fıstık  Çamı kitabını ikinci ve üçüncü sınıflar için yazmış. Her biri ayrı ve bolca resimli olarak basılsa güzel olurmuş gibi geldi. Ağaç serisi olabilirdi belki. Gerçi kitap bastırmanın ne zor olduğunu biliyorum. Bunun için bu sözümü geri alıyorum. (Ama bir kere yazıldı değil mi?)

Ve en sonunda da:

Yazmak Kolay Değil!

Diyor Sevgili Nermin. Ben de kalemine, yüreğine ve emeğine sağlık diyorum.

Şiir olmadan da olmaz:

Oyuncaklarım

İnsanın içini ısıtan şiirini de beğendim.

Senin de içini ısıtacak bir sürprizim var. Önce bir soru sormam gerekecek 🙂

Sevgili Nermin, sana da ilham olan ve iz bırakan bir öğretmenin oldu mu?

Öğretmenimizden bir şiirle yazıyı noktalamak istiyorum.

Öğretmen Arkadaş

Altan Öğretmenimiz öğretmeye devam ediyor. Hepimizi sevgiyle saygıyla kucaklıyor ve yeni yılımızı kutluyor…

Penceremden İnciler

2 thoughts on “Yaratıcı Yazma Atölyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir