Kitabım Hakkında

Kitabım çıktı. “Penceremden İnciler” . Nihayet bebek doğdu. Gerçekten çocuğum gibi hissediyorum. Emek veriyorsunuz. Severek yaptığınız bir iş oluyor. Sonucunu görmek; kitabı elinize almak gerçekten çok güzel bir duygu.

İlk başlangıçta bir kitap yazayım diye başlamamıştım. Kitabın giriş yazısı yaptığım “Hayalim” yazısı da blokta yazmaya başladıktan epey sonra oluşmuştu. Daha sonraları neden olmasın dedim. Bloktaki yazılarım bir kitapta olsun ve tescillensin istedim. İnternetten araştırdığımda “Az adetli Yayın Paketi” ne ulaştım. Ancak yayınevi ”Bu paketle diğeri arasında çok fazla fiyat farkı yok ve olmuşken daha fazla basılsa iyi olur” diye önerince bu şekilde olmasına karar verdim.

Yazılarımı Word formatında tek bir dosya olarak hazırlamak baya zaman aldı ve uğraştırdı. Kitaptaki yazıları yaklaşık olarak altı ayda tamamladım. Kitap dizgideyken de yazı eklemeye devam ettim. 10 Mayıs 2019 tarihinde yayıneviyle birlikte kitap basımıyla ilgili sözleşmeyi yaptık. Ancak süreç biraz uzun oldu. Bebeğin doğması o kadar kolay olmadı. Resimler bol olduğu için dizgide oyalandı. Şimdi akıllandım. Bir daha ki kitapta resim olmayacak. Belki bir-iki tane olabilir. Zaten kitap siyah beyaz basıldığı için çok net çıkmıyor. Renkli de basılabilir ancak bu sefer de fiyatlar katlanıyor 🙂 Her şeyin bir acemiliği oluyor. Seyahat albümleri bölümünde resimlerle anlatmayı denedim. Resimleri kaldırsam seyahat yazılarının bir anlamı kalmayacaktı. Bu bölümde tıpkı beraber albüme bakar gibi hissedebilirsiniz.

Yazı, fotoğraf, resim ve bunlarla uğraşmak bana iyi geliyor. Kişilik olarak dedikodudan ve boş konuşmaktan hoşlanmıyorum. Bir amacımın olması ve bu doğrultuda çalışmak iyi geliyor. Bu şekilde yararlı bir şeyler ürettiğimi de düşünüyorum. Umarım beğenilir ve faydalı olur ve umarım keyifle okunur.

Sizlerden bir ricam olacak: Kitabımı okuduktan sonra olumlu ya da olumsuz bir yorum bırakın. Bu şekilde benim için daha da geliştirici olacaktır.

Kitabım beş yüz adet basıldı. Yayınevi sözleşmeye göre hakkım olan elli adedini gönderdi. Kitaplar geldiğinde nöbette olduğumdan kargo görevlisini karşılayamadım. Ertesi gün nöbetten çıktığımda eşim elinde kitabımla beni garaja karşılamaya geldi. Birlikte kahvaltıya gittik. Burada çok ilginç bir tesadüf oldu. Yer yeni açılmıştı ve ilk müşterisi de bizdik. Benim kitabım yeni çıkmıştı. Benim için de bir ilkti. Kitabımı bu nedenle onlara hediye etmek istedim. İlk kez bir kitap imzalıyordum. Kitabı imzalarken ne yazılır fikrim yoktu 🙂 ”Sevgilerimle” en güzel sözcüktü ve yeterli olmuştu. Güzel bir duyguydu. İlk kitabın bir okuyana ya da okumayı seven birine gitmesi güzel oldu. Dilerim uğurlu olur. Eve geldiğimizde de kendime ve eşime de imzaladım 😍

Kendime:

” Sevgili Demet Nohutçu’ ya sevgilerimle. ‘Ben’ i seviyorum. İyi ki ‘Penceremden İnciler’i yazdım ve iyi ki yazmaya devam ediyorum. İkinci, üçüncü, …. kitaplara ve daha nicelerine… Yazmanın güzelliğine vardığım için yazmayı sevdiğim için bana bunu bağışladığı için Yaradan’ a minnetle.. ” Ve 28.12.2019 tarihindeydik. “Bu güzel tarihe, doğan yeni güne, biten yıla, gelen yıla minnetle… ” şeklinde yazdım ve imzaladım.

Eşimin kitabına da:

” Sevgili yol arkadaşıma aşkla, sevgiyle, saygıyla… İki çocuğumuz var. Buna şimdi üçüncü de eklendi. Nice güzel sevgi dolu yıllara, çocuklara hep birlikte…” şeklinde yazarak imzaladım.

İlk mini imza günüm bitince heyecanla kitabı açtım ve okumaya başladım. Yazar çok akıcı yazmış 😊 Bu nedenle bir solukta okudum.

İnsanın kendi yazdığı kitabı okuması güzel bir duyguymuş. Bunu da deneyimlemiş oldum. Sizlere de tavsiye ederim.

Yazmaya nasıl başladım?

Döndükten sonra bloğumu açtım ve yazmaya başladım. Zaten epeydir bir blok açma düşüncem vardı ama neyi paylaşacağımı bilemiyordum. Hatta ana sayfa yazısında da ”Ne inciler dökülecek ben de bilmiyorum” diyerek başlamıştım. Yazdıkça da ”Kitap kadar olunca yazdıklarım” demeye başladım. Halen de devam eden çok keyifli bir yolculuk oldu benim için. Yazılarım giderek çoğaldı ve şekillendi. Amacım, hakkında ve hayalim ise çok sonrasında oluştu. Bloğumu sürekli düzenledim ve bir yıl sonrasında tam olarak oturdu ve son şeklini aldı. Kitap oluşmaya başladığında, son düzenlemeleri yeniden güncellemek durumunda kaldım. Kitabımın basımının gecikmesi bu bağlamda işime yaradı.

Kitabımın ana teması ” Sizler de yazabilirsiniz. Yazmak sağlığa iyi gelir. Koruyucu hekim olarak sizlere yazmayı tavsiye ederim.” şeklinde oluştu diyebilirim. Anılarım, etkinliklerim kısaca yaşamım bir atölye oldu. Kategorilere ayırsam da hepsi bir yapbozun parçalarıydılar. Hatta biyografim bile diyebilirim. Tüm yazıları yazan atölyede oyalanan bir çırak olan ben, kitabın sonunda da ”Bir Yazı Bırak” diyerek hep birlikte yapabileceğimiz bir etkinlik başlatmayı istedim. İkinci hayalim de benim ve sizlerin birlikte oluşturduğumuz yazılardan bir kitap daha oluşması. Ancak bunu kitabımın satılmasına destek olarak sağlayacak olan sizlersiniz.

“Bir yazı bırak” diye seslenerek yazımı bitirmeyi istiyorum.

Dinlediğiniz için teşekkür ederim. 2020 sizlere mutluluklar getirsin, sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Not:

Kitabımı okuyarak bir şans verip ve eğer beğenirseniz tavsiye etmeniz beni mutlu edecektir. Tanınmış yazarların kitaplarının dahi okunma oranlarının düşük olduğu günümüzde bu şansı sizlerden istemek nasıl olur bilmiyorum?

Kitabımın basım sayısının çok olmasını da yürekten isterim. Dilerim daha çok basılır en önemlisi de daha çok okuyana ulaşır. Ailem için güzel bir anı olması, benim içinse güzel bir deneyim ve yazmanın bana kattığı artı değerler en önemli kazancım oldu. Gerçekten çok güzel bir duygu… Bloğumdaki yazılarımı okuyor olduğunuz için de hepinize çok teşekkür ederim. Buradaki yazılarımın okunma oranının katlanarak artması beni mutlu ediyor. Aynısının kitabımda da olması beni mutlu edecek. Sevgiyle kalın…

Penceremden İnciler

6 thoughts on “Kitabım Hakkında

  1. Mustafa Yeşildağ. says:

    Demet kardeşim,başarılarının devamını diler çok kitaplı uzuuun yıllar dileriz.
    Emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir