Narenciyenin Atası

Turunç,narenciyenin atası.


Portakal, mandalina, limon gibi narenciye ürünleri, turunç fidanlarının aşılanması ile meydana gelmekte ve bu nedenle turunç, narenciyenin atası olarak bilinmekte. Ayrıca narenciye ürünlerinin çiçek açma döneminde tozlaşmasını sağlayarak, böylelikle meyve oluşumuna katkıda bulunduğundan her bahçede az miktarda da olsa bulunması lazım olan  turunç ile buluşmam, Leananenin güzellik kraliçesi oyununu izlediğim akşam olmuştu. Eşim iş yerinde toplanmayan dökülen turunçlara değer katmak isteyip, Google’nin de desteğiyle turunç reçeli yapmıştı.

Turunçların kabukları soyuldu, içlerindeki beyaz kısımları alındı.

İğne iplik ile rulo haline getirilen turunç kabukları suda haşlandı, acısı gidene kadar suyu döküldü, iki gün yetti. Fazla suyu alındı. Şekillerinin bozulmaması için ipleri çıkarılmadı. Şeker ile kaynatıldı. Itır ile karanfil de katıldı. Kaynatırken iplerin çıkarılmaması gerekiyordu, siz çıkarmayın. (Itır  ayva reçeline daha çok yakışıyor.)

Googlede rulo şeklinde tarif ediliyordu ama rulonun yapımı baya zahmetli. İkinci denemede  şerit halinde keserek yaptık. Miktar çok olunca o da uğraştırdı keserken ama ,emek olmadan yemek olmaz dedik. İçi ekşi sos olacak; nar ekşisi kıvamında, biraz koyu. Bir kısmı da likör olmak üzere şekere yatırıldı. Onun da tarifi alındı Google’ den. Turuncun likörü, kahve bahane olanın yanında olacak ikram, sohbeti şahane olan dostlara. Yanında da tatlı yemek tatlı konuşmak için olacak, azı karar çoğu zarar kadar da turuncun reçeli…

Afiyet olsun der, teşekkür ederim eşime…

Penceremden İnciler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir