14 Şubat Serisi

Sanki nişan töreni gibi…

Burada da flört…

Güvercin barışın, kalpler sevginin sembolü, rengarenk bir resim en sevdiğim….

Tango olmazsa olmaz…

Dans; müziğin ritmiyle yine aşkın sembolü…

En sonunda da finali…

14 şubat serisi  adını verdim bu tablolara. Hem şubat ayında yapmıştım hem de konu itibarıyla günün önem ve anlamına uyuyordu. Aydınger kağıdı ile kopya yaparak  boyadım 20×20 lik tuvallerimi. Eserlerin kime ait olduğunu unuttum. Söz size ilk atölyeye gittiğimde bu  yazıya ekleme yapacağım ressamının adını. Okumuştum ama isimler aklımda kalmıyor. Burada yazdığımda ise bir daha  dimağımdan silinmeyecek. Devamı gelecek…

14 Aralıkta uğradım atölyeye, bir kahve içimi. Öğrendim. Tabloların ressamı …………………

Ressam ……………….’ a  teşekkür ve sevgilerimle…

Resimler, sahibinin uyarısı üzerine, tarafımdan  kaldırılmıştır. (30.12.2018) 

Ressamımız, resim yapmayı öğrenirken, klasik eserlerin kopyalanması gerektiğini ve kopya resimlere imza atılmaması gerektiğini  öğretti. Bir yanlış anlama da olmuş.Tablolarımı sattığımı düşünmüş. Yanlışını fark edince özür dileme büyüklüğünü de gösterdi. 

Atölye öğretmenim, tablolarımı arkadaşlarıma hediye ettiğimi bildiği için, imzamı atmamı rica ediyordu. Tablolar orijinal olmasa da,  emek verdiğimin anlaşılmasını istediği içindi. Çok da üzülmemek ve saygı duymak gerek.

Ressamın bu eleştirisi, bloğumu yeniden düzenlememi sağladı. Tabloları daha uzun yazılar yazarak anlatmaya başladım. Bu şekilde güzel yazılar da oluştu. Bunun için ona teşekkür ederim.

 ”Sanat gerçekleri tanımamıza yarayan bir yalandır.” Pablo Picasso  

Sanatı sevmek koca bir yalana göz yummak mı yani? Yalan söylemeyi sevmediğimi sanırdım. Sanat gerçekleri ortaya çıkarıyorsa eğer, o zaman biraz yalan söylemenin ne zararı var ki?


”Bütün sanat doğanın bir taklididir.” Seneca demiş.

Sevgilerimle. 14 şubatta yazının devamı gelecek…

Bugün 14 Şubat 2019; kutlu olsun.

Final burada

”Kişiler büyük ressamların eserlerini incelemeli, aslına uygun şekilde kopya edilmelidir. Bu taklit çalışmaya uzun süre devam etmemelidir.” (Alıntı)

Zaten bir inanışa göre (Aristotales), sanat doğayı taklit etmek değil mi? Ve en iyi sanatçı, doğayı en iyi taklit eden değil mi?

Ressam değilim. Hobi olarak resim ile ilgileniyorum. Asıl ilgilendiğim ise boyamak ve boyarken geçirdiğim zamanda zamanın nasıl aktığı ve bunun beni nasıl mutlu edip, sağlığıma iyi geldiği. Burada göstermek istediğim de resimler değil; sağlığa giden yol ve özellikle günümüzde ne kadar gerekli olduğudur. Her akşam haberlerde gördüğümüz çirkin haberlerin belki bir gün hangi yollarla düzeltilebileceğini göstermek isteyişimdir; naçisane. Bir nebze de olsa katkı sağlamayı isteyişimdir. Kendimce, yaşadığımca, bildiğimce, bilebildiğimce…

Bugün sevgililer günü. Tüm finaller resimdeki gibi olmayabilir. Sonu güzel olacak diye bir şart yok. Ama güzel olursa bu iyidir. Sağlıklı bir evlilik, sağlıklı olmayı da getirir sonucunda.

Gençlere tavsiyem, hayat arkadaşınızı seçerken çok dikkatli olun. Önce kendinizi tanıyın. Sonra sosyal bir topluluk içinde görün hayat arkadaşınızı. Kendinizi tanımadan; kimsin, zevklerin neler, nelerden hoşlanırsın, vb bunları bilmeden bir birlikteliğe giderseniz sonuç finali getirse de, bu final kısa süreli olabilir. Finalin uzun süreli ve sağlıklı olması istenilendir oysa. İnsanlar sürekli değişim ve gelişim içindedirler. Eşlerden biri diğerinin gelişim ve değişimine ayak uyduramayabilir ya da farklı dönüşümler geçirebilirler. Bu durumlarda final güzel oldu diye devam ettirmeye çalışmak da sağlıklı olmayabilir. Final kocaman yalana dönüşür, sürdürmek yalana devam etmeyi seçmekle eşdeğer olabilir. Yerine göre minik ödünler verilebilir. Emek harcamak önemlidir. Ufak sorunlarda emek harcamadan ayrılmayı seçmek de biraz şımarıklık anlamına gelebilir. Ama en güzeli de beraber olgunlaşıp, dönüşüp, değişimleri beraberce kucaklamak ve aynı pencerelerden bakabilmeye devam edebilmektir. Birliktelik bu şekilde güçlenir ve sevgiler, mutluluklar katlanır. Böyle birliktelikler de, sağlıklı ve mutlu toplumu, toplulukları oluşturur. Her zaman mutlu olmanız ve 14 şubatlarda sevgisiz kalmamanız dileğiyle…

Hepimizden, hepinize sevgiyle… ?❤?

Penceremden İnciler

One thought on “14 Şubat Serisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir