Sekader/ İzmir Kamp Ve Karavan Derneği Etkinliği

28-29-30 Ekim SEKADER Kampı Sonbahar etkinliği

“Dostlarım, bu etkinlik her sene bir defa düzenlediğimiz sosyal sorumluluk proje etkinliğidir.Toplanan gelir SEKADER derneğine bağış şeklinde yapılip engelli vatandaşlarımıza malzeme alımında kullanılacaktır…. Tüm Kampçı ve Karavancı dostlarımızı bekliyoruz…” Dernek Başkanı Ayhan Keklik (İzmir Kamp ve Karavan derneğinin sosyal medya sayfasından alıntıdır.)

Bu etkinliğe katıldığımız; iki güzel amaçla bir araya geldiğimiz; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yılını bu şekilde kutladığımız; anlamlı bir sosyal projeye katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

“Her insan bir engelli adayıdır. En büyük engel zihinlerdedir.” Mustafa Kemal Atatürk

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

19-20-21 Mayıs 2023 Etkinliği

Yine

SEKADER (SEKADER – SEFERİHİSAR ENGELLİLER KİMSESİZLER ALTERNATİF SU SPORLARI GENÇLİK VE SPOR DERNEĞİ)

Ve

İZMİR KAMP VE KARAVAN DERNEĞI ortak etkinliğindeydik.

Bu sefer de 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramımızı kutladık.

Etkinlikte, canlı müzik, çocuk aktiviteleri, söyleşi, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları gibi çeşitli aktiviteler yer aldı.

Söyleşide karavan kültürü, karavancılığın ülkemizde ve yurt dışındaki durumu, belediyelerin karavancılığa bakışı, karavan turizmi ile karavancılığın güncel sorunları gibi konular masaya yatırıldı. Özeleştiri ve öneriler dinlendi.

Karavan dernekleri ve federasyonun birlik ve beraberlik içinde çalışması gerektiği; devletin ve belediyelerin karavancılığın turizmin bir kolu olduğunu kabul ederek destek vermesi gerektiği; kural ve tüzükler belirlemesi, karavan yapımında belirli standartlar koyması; belediyelerin kamp ve karavan alanları vermesi; karavancıların kurallara uygun davranması; çöplerini atmaması, mangal yakmaması gibi ortak kanılara varıldı.

Pandemi dönemiyle birlikte karavancılık daha cazip hale geldi. Karavan satışları patladı. Enflasyon bu alanda da kendini gösterdi. Dolayısıyla bu kültürü bilen bilmeyen yollara çıktı. Bununla birlikte hoş olmayan görüntüler de oluşmaya başladı. Deniz kıyısına dik konması gereken karavanların paralel koyulması, çöplerin ortada bırakılması, pis suların yollara atılması, mangal kokuları, müziğin yüksek sesle dinlenmesi, pijama atlet görüntüleri de özeleştirilere örnek olarak verildi.

Bazı belediyelerin pis suları toplamaya yanaşmadığı; yapılacak işlemin masrafını kurtarmayacağını belirtmiş olmaları ise hayli şaşırtıcı oldu.

Peki, karavan dernekleri seslerini duyurmak için neler yapabilir?

-Madem çöp bırakıyor karavanlar; o zaman çöp toplama eylemi yapılmalı. Etkinliğin adı “Çöp Toplama Eylemi” olmalı. Yerel basın da destek vermeli. (Karavancıların hepsi çöpünü bırakmıyor, ama böyle bir algı oluşmuş. Çöpler toplansa da, dikkati çekmek ve karavancılara oluşan antipatinin sempatiye dönüşmesi adına, bu şekilde toplu eylemler demeyeyim de toplu iyilik ve yardımlar yapılmalıdır. Eylem pozitif aktiviteler ile yapılırsa daha güzel olur gibi geliyor…)

Daha önce Gölcük Gölü ile ilgili bir yazı yazmıştım. Göle atılan şişeler, göl kenarındaki çöplerden bahsetmiştim. Böyle bir yere giderek orası temizlenebilir…

Bir kez değil çok kez yapılmalı…

-Diğer STK’ lar ile ortak aktiviteler düzenlenebilir…

(İzmir Kamp Ve Karavan Derneğinin, Sekader ile yaptığı etkinlikler gibi ) Örneğin TEMA ile ağaç dikmek olabilir… Belediyelere biz ağaç dikeceğiz diye öneri götürülebilir…

-AFAD gibi kuruluşlarla da işbirliği halinde olabilir. Örneğin deprem bölgesinde manevi destek verilebilir…

– Dernek her üyeye eğitim verebilir; en azından karavan kültürü nasıl olmalıdır; maddeler halinde yer alan broşürler olabilir… (İzmir Kamp Karavan Derneği Facebook sayfasında pdf dosyası şeklinde eklenmiş )

-Sanat etkinlikleri düzenlenerek, sanatın toplum sağlığının sağaltıcı etkisinden faydalanılabilir. Buna “Sanat Karavanı Etkinliği” denebilir…

Benim ilk anda aklıma gelen öneriler bunlar…

Bu konuda başka neler yapılabilir? …

Penceremden İnciler

2 thoughts on “Sekader/ İzmir Kamp Ve Karavan Derneği Etkinliği

  1. Doğan mustafa Yokuş says:

    Merhabalar, İzmir Kamp Karavan Derneği’nin düzenlediği 19 Mayıs etkinliğimize katıldığınız ve bizlere destek verdiğinizden dolayı ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına da çok teşekkür ediyorum.
    Hep birlikte sorunlarımızın üstesinden gelmeyi çok arzu ederiz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir