Bulutlarda Yaşanmazmış

Pandemi döneminde en iyi yapılacak iş kitap okumak. Elimden geldiğince okumaya çalışıyorum. Turizm Hekimliği yaptığım için yoğun geçen yaz günlerinde bazen okuma aralarım açılsa da devam edebildim. Yazma eylemim de bu arada sekteye uğradı. Sosyal medyayı takip etmek daha kolaydı. Yorgun bir anında şöyle bir girip bir iki yazı okuyup çıkmak dinlendirici oluyordu. İşte böyle bir zamanda ve sosyal medyada tanıştık Sayın Sermet Elçi ile. Yazar, Şair ve Mimar.
Birlikte, ilk kitap takas eylemimizi kararlaştırdık. Daha sonrasında da kitaplarımızı kargoladık. PTT kargonun kitap için kampanya yapmış olduğunu Sermet Bey’den biraz gecikmeli olarak öğrendim. Bir daha yazarlar arası takas etkinliği yaparsam PTT Kargoyu kullanacağım 🙂
Onun dört kitabı ve benim de üç kitabım var. Haklarımızı helal ederek takas etkinliğimizi yaptık. Yanyana koyunca benim kitaplarım daha kalın duruyor gerçi 🙂
İşin şakası bir yana kitaplar geldikten kısa bir süre sonra tabiri caizse bir çırpıda bitirdim. Sermet Elçi tam anlamıyla 68 kuşağı. Kitaplar 60’lı ve daha sonraki yılları anlatıyor. Birebir yaşayanından olduğu için de çok kıymetli. O yıllara dair neler yaşandıysa hepsi bir film şeridi gibi geçiyor gözlerinizin önünden. Okunmaya değer ve tavsiye ederim.
Bulutlarda Yaşanmazmış kitabını önce okumalısınız. Deniz lisesinden atılışı, devrimci abileriyle buluşmaları, ülkesini hatta dünyayı kurtarmaya çalışan halleri, İzmir Atatürk lisesi yılları, mimarlık yılları, mimarlar odası çalışmaları, TKP o yıllarda legal olmadığı için gizli toplanmaları örgütlenmeleri, olmazsa olmazı aile anıları yani tüm yaşamını kaleme almış. Moskova’ya gidişinde orada gördükleri yüzünden hüsrana uğraması beni en etkileyen bölümdü. Moskova’da ayrıcalıklı kesimin, en pahalı ve lüks restoranlarda yemek yiyenlerin komünist partililer olduğunu görünce çok şaşırıyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Bunca yıl kullanıldık mi diye kendini sorguluyor.
İkinci kitabı Geç Değilmiş‘te tüm bunları yaşarken giderek alkole ve sigaraya bağımlı olması ve sonrasında tedaviyi kabul etmesiyle yaşadığı süreci anlatıyor.
Sevginin Peşinde ve Sen kitaplarında ise Orhan Veli tadında şiirleri mevcut. Yazmaya şiirle devam edecek gibi görünüyor. İster roman ister şiir bence devam etmeli. Bu sefer takas etkinliği yapmayı düşünmem; üniversite öğrencisi okuttuğu ve hocası Prof.
Dr. Ahmet Eyüce Eğitim fonuna aktardığı için kitaplarını alarak da destek olmayı isterim. Sayın Elçi’nin emeğine sağlık. Dilerim okuru bol olur.

Biraz da Sayın Sermet Elçi’den dinleyelim:

ÜNİVERSİTELER AÇILIYOR…
İhtiyacı olan üniversite öğrencilerinin eğitim masraflarına katkıda bulunmak için, getirisini PROF. DR. AHMET EYÜCE EĞİTİM FONU’na aktardığım kitaplarımı ‘adınıza imzalı olarak’ edinerek veya bir yakınıza hediye ederek, bir öğrencinin masraflarına katkıda bulunmak isterseniz….
Kitaplarımı www.veritakitap.com dan, ya da benimle iletişime geçerek edinebilirsiniz.
İrtibat telefonu: 0 532 593 38 44
Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın…
“BULUTLARDA YAŞANMAZMIŞ”
(Deniz Lisesinden TKP’ye) 1967-1994 arasında Türkiye’de yaşananları, Deniz Lisesi, Mimarlar Odası ve TKP içinde yaşadıklarımı, 12 Mart, 12 Eylül dönemlerini ve de sonrasını aktarmaya çalıştığım bir kitap. (3. Baskı)
“GEÇ DEĞİLMİŞ” Alkolizmi, oluşumunu, tedavi sürecini ve sonrasını -bizzat yaşamış biri olarak- anlatmaya çalıştığım bir kitap.
“SEVGİNİN PEŞİNDE” ve “SEN” ise şiir kitaplarım…

10.Mayıs 2022

Penceremden İnciler

2 thoughts on “Bulutlarda Yaşanmazmış

  1. Reşit Sermet Elçi says:

    İlginiz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ne mutlu bana ki sizi tanıdım. İyi ki varsınız. Sevgiyle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir